Niebezpieczeństwa związane z piciem kombuchy domowej roboty.

Niebezpieczeństwa związane z piciem kombuchy domowej roboty.

Są takie potrawy i napoje, które nagle stają się modne i od momentu, gdy nigdy o nich nie słyszeliśmy, zaczynamy je mieć wszędzie. Jednym z nich jest kombucha, orzeźwiający i gazowany napój, który pojawił się w niektórych sklepach z żywnością domową, sklepach zielarskich, restauracjach wegańskich i wegetariańskich lub ekologicznych, a teraz jest obecny nawet w każdej kawiarni czy supermarkecie. 

Co to jest kombucha?


Choć kombucha może być napojem, o którym nigdy nie słyszeliśmy, jest to chiński napój bezalkoholowy o ponad dwutysiącletniej historii. Stała się popularna, ponieważ uważa się, że jest naturalnym probiotykiem, który korzystnie wpływa na nasz organizm, a wytwarzana z czarnej lub zielonej herbaty ma wiele zalet zdrowotnych. 

Aby czarna lub zielona herbata miała charakterystyczny dla kombuchy gaz, pozostawia się ją do fermentacji z drożdżami na ograniczony i kontrolowany okres czasu, podczas którego wytwarza się bakteria, która unosi się w płynie i musi być utrzymywana tak długo, jak długo w pojemniku znajduje się kombucha, aby jej smak, właściwości i skład pozostały nienaruszone, podobnie jak w przypadku innych probiotyków, takich jak jogurt. 

Jakie są zagrożenia związane z piciem kombuchy domowej roboty?


Podobnie jak w przypadku innych probiotyków, przy wytwarzaniu kombuchy w domu bardzo ważne jest przestrzeganie wszystkich etapów. Chociaż uważa się, że kombucha ma wiele zalet zdrowotnych, ważne jest, aby jej nie nadużywać. Innymi słowy, nie należy przesadzać z ilością jakiejkolwiek żywności czy napojów, ponieważ korzyści z nich płynące będą proporcjonalne do ilości zalecanych dla każdej osoby, w zależności od jej wieku czy kondycji fizycznej. 

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, przygotowując kombuchę w domu, jest to, że woda, której będziemy używać do przygotowania herbaty, powinna być butelkowana i filtrowana, a nie pochodzić bezpośrednio z kranu. W specjalistycznych browarach kombuchy bardzo ważna jest czystość, ponieważ bakteria ta jest wytwarzana w bardzo specyficznych warunkach, których nie jesteśmy w stanie osiągnąć z taką precyzją w warunkach domowych. 

W domu bardzo prawdopodobne jest, że sprzątamy kuchnię, używając specjalnych produktów przeznaczonych do tego pomieszczenia. Te o większej sile i mocy to zazwyczaj te, które zawierają wybielacz i mogą zakłócać prawidłowe warzenie kombuchy. Dlatego w zależności od środków czyszczących, których używamy do mycia pojemników i powierzchni, z którymi styka się kombucha, uzyskujemy lepsze lub gorsze rezultaty i nie zawsze możemy zagwarantować, że warunki higieniczne są optymalne dla tego tysiącletniego napoju. 

W trakcie procesu parzenia pojawiają się te bakterie i tworzą kombuchę, co oznacza, że herbata zmienia swój wygląd i stan oraz uzyskuje się efekt gazu, jak w przypadku napoju bezalkoholowego. Musimy jednak zachować kontrolę nad kombuchą, ponieważ może ona wytwarzać inne bakterie, które nie są korzystne dla naszego organizmu, a także dużą ilość alkoholu, który nie każdy toleruje w takim samym stopniu. Dlatego zaleca się, aby kombucha była przygotowywana pod kontrolą specjalisty w najbardziej odpowiednich warunkach higienicznych, aby uniknąć pojawienia się tych niepożądanych bakterii i nadmiaru alkoholu w napoju. 

Jeśli zrobisz kombuchę w domu i zauważysz, że nie ma ona takiego koloru lub smaku jak kupiona wcześniej kombucha, być może została zaatakowana przez grzyba, który może powodować bóle brzucha lub zawroty głowy, dlatego ważne jest, aby nie spożywać kombuchy domowej roboty, jeśli zauważysz, że ma ona inny kolor, konsystencję lub smak niż zwykle. Jednak obecność tego grzyba nie zawsze zmienia wyżej wymienione warunki działania kombuchy, dlatego można mieć wrażenie, że jest ona dobrze zaparzona, a potem cierpieć z powodu przyczyn obecności tego grzyba w napoju.

Co jeszcze należy wziąć pod uwagę?


 Podczas robienia kombuchy należy wziąć pod uwagę wiele czynników, a rezultat nie zawsze będzie taki sam. Jest to napój wytwarzany z bakterii, żywych elementów, a więc nie tyle wynik procesu warzenia zależy od nas, ile warunki, w jakich zaproponowaliśmy wszystkie czynniki. Jeśli nigdy nie próbowałeś kombuchy, zaleca się, abyś najpierw wypił kupioną, a następnie wziął udział w kursie, na którym dowiesz się, jak ją zrobić w domu. Podobnie jak wiele innych produktów spożywczych, może powodować reakcje alergiczne, dlatego należy zachować ostrożność podczas jej przygotowywania i spożywania, ponieważ każda wyprodukowana butelka będzie miała skład różniący się od poprzedniej. Kolejnym ryzykiem związanym z domowym wytwarzaniem kombuchy jest to, że można nie wiedzieć, jak ją prawidłowo przechowywać, a także to, że mogą na nią wpływać infekcje lub warunki pogodowe, powodując zmianę jej składu, pojawienie się larw lub innych owadów. Dlatego też należy nauczyć się, jak je konserwować i chronić przed czynnikami zewnętrznymi. Proces produkcji tego napoju nie jest prosty i potrzebne są specjalne przyrządy, aby zapewnić, że jest on przyrządzany w najlepszy możliwy sposób, aby uzyskać jego doskonały smak i konsystencję oraz aby nie był on szkodliwy dla naszego organizmu.