Gotowanie to pasja, czy przymus?

Gotowanie to pasja, czy przymus?

W polskich domach najczęściej gotuje się posiłki i to zazwyczaj od podstaw, czego nie robi się lub robi się rzadko na przykład w domach amerykańskich. Tam przyrządza się posiłki najczęściej z produktów w połowie przygotowanych. Bardzo często Amerykanie kupują też dania już gotowe i tylko wstawiają je przed konsumpcją do mikrofali lub do piecyka. Duża liczba Amerykanów jada też bardzo często poza domem, albo też zamawia coś na wynos do domu. I tak się odżywiają ludzie w jednym z największych i najbogatszych krajów na świecie. 

Lecz również wiele narodowości gotuje posiłki ciepłe przynajmniej raz dziennie a często i dwa razy na dzień, jak mieszkańcy Afryki. Ich posiłki przygotowywane są głównie z tego, co akurat udało się im zdobyć. Lecz my Polacy mamy wspaniałą sytuację gospodarczą w kraju w porównaniu z krajami tak zwanego trzeciego świata i możemy kupić w sklepie wszystko co jest nam niezbędne do przygotowania zaplanowanego obiadu. Lecz, aby mieć na stole smaczny, zdrowy i domowy obiad trzeba chcieć go przyrządzić, lecz tu pojawia się problem, bo nie wszyscy przepadają za gotowaniem. 

Czym jest gotowanie?

Gotowanie jest jednym ze sposobów przygotowywania potraw. Jest jednym z procesów obróbki termicznej stosowanych w naszych kuchniach i w ogóle w gastronomii. Do gotowania artykułów spożywczych dochodzi podczas wrzenia wody, gdy białka zawarte w potrawie ścinają się, skrobia rozkleja się dzięki czemu wszystkie składniki stają się przyswajalne przez nasz układ pokarmowy. 
W przypadku gotowania produktów wrzuconych do wrzącej wody i w dodatku wrzuceniu do małej ilości wody następuje zatrzymanie wszystkich składników odżywczych w gotowanym produkcie. Okazuje się, że przebieg procesu gotowania ma wpływ na przemieszczanie się składników pokarmowych w potrawie, lecz aby osiągnąć taki efekt należy składniki gotować długo w dość dużej ilości wody rozpoczynając od jej niskiej temperatury, czyli wszystkie produkty należy włożyć do garnka przed rozpoczęciem gotowania, gdy woda jest zimna. Najbardziej pożądany efekt jest widoczny w przypadku gotowania rosołu ale też w przypadku gotowania różnego rodzaju zup. 

Jak gotują Polacy?

U osób lubiących gotować kuchnia jest sercem domu i ciągle się w niej coś dzieje. Nie wionie pustymi garnkami i pustą lodówką, lecz zawsze jest pełna ona zapachów i smacznych potraw. Do takiej kuchni lgną domownicy a i przybyli goście jakimś cudem lądują przy kuchennym stoliku, jakby wciągnięci siłą zapachów. Zupełnie inaczej wygląda kuchnia u osób opornych do gotowania. W takim pomieszczeniu nic się nie dzieje i niechętnie jest ono odwiedzane przez domowników, gdyż jest jakieś zimne i nieprzyjemne. 

Wielu Polaków lubi gotować a niektórzy wprost kochają pichcić i piec. Lecz są też i takie osoby, które kuchnię omijają szerokim łukiem, bo nie lubią gotować a jeżeli już to robią to z przymusu i szybko. Przymusowe stanie przy garnkach sprawia wielką męczarnię osobie nie lubiącej tej czynności. Dodatkowo osoba nie lubiąca gotować zazwyczaj nie posiada także umiejętności, bo nie ma praktyki, co jeszcze bardziej dołuje a zwłaszcza wtedy, gdy jest krytykowana przez rodzinę, że danie jest niesmaczne. Brak praktyki i robienie czegoś z przymusu nigdy nie przynosi dobrych rezultatów, bo brak w nim pasji. Ten, kto lubi gotować nie męczy się podczas pracy w kuchni, wymyśla swoje autorskie dania, potrafi nawet nie mając wielu produktów przygotować smaczny obiad, poprzez co jest chwalony przez rodzinę co jeszcze bardziej motywuje do działania w kuchni. 

Około 20 procent Polaków spędza w kuchni najwięcej czasu i nie dlatego, że gotowanie postrzega przez pryzmat obowiązku, lecz dlatego, że lubią urzędować w kuchni. Na chęć przebywania w kuchni ma wpływ wygląd kuchni i jej wyposażenie. Około 40 procent Polaków uważa, że wygląd kuchni ma ogromne znaczenie. A 79 procent naszych rodaków lubi swoją kuchnię i lubi w niej przebywać. W czystej, zadbanej i dobrze urządzonej kuchni, która jest funkcjonalna aż chce się gotować nawet tej osobie, która średnio zainteresowana jest gotowaniem. 

Jak w naszym kraju podchodzimy do gotowania?

W Polsce około 50% badaniach stwierdziło, że każdego dnia gotuje obiad. 93 % badanych przygotowuje posiłki samodzielnie. Dla 39% motywacją do gotowania w domu jest chęć zadbania o swoje zdrowie i o zdrowie swojej rodziny. 39% uważa również, że gotując samodzielnie ma kontrolę nad tym, co je. 36% badanych było przekonanych, że samodzielne gotowanie, to tańszy sposób odżywiania a 25% Polaków zadeklarowało, że gotowanie ich relaksuje i odpręża. 
Niemalże 50% stwierdziło, że główną emocją, która dominuje im podczas gotowania jest satysfakcja i mniej więcej tyle samo powiedziało, że towarzyszy im zadowolenie a 37% gotującym towarzyszy także radość. Tylko 7% badanych przyznało, że gotowanie ich nudzi a 5% ma poczucie straconego czasu. Natomiast 3% gotujących odczuwa frustracje lub nawet złość podczas gotowania. 

Co gotuje się w Polsce?

Polska kuchnia jest bardzo smaczna i sycąca oraz niestety często ciężkostrawna, choć to ostatnie ostatnimi czasy zmienia się na korzyść zdrowia. Bo Polacy dziś odchodzą od mięsa wieprzowego i wykorzystują w kuchni dużo mięsa drobiowego pochodzącego głównie z kur i z indyków a nieco rzadziej z kaczek, czy z gęsi. 

Na polskich stołach od wieków króluje rosół. Wielu Polaków przepada również za zupami, które także często goszczą na polskich stołach w porze obiadowej. Typową polską potrawą są pierogi, które są chętnie konsumowane zwłaszcza przez starsze pokolenie. W przypadku młodego pokolenia, to przekłada ono to danie nad np. pizzę. Poczesne miejsce w polskiej kuchni u osób po czterdziestym roku życia zajmuje też bigos, ten gęsty i pełen mięsa i wędlin. Polacy w każdym wieku nie gardzą także kotletami w takim samym stopniu schabowymi, jak i mielonymi a nieco mnie przepadają za pulpetami. Pulpety lubi zazwyczaj najstarsze pokolenie z uwagi na dawne przyzwyczajenia, jak i na stan swojego zdrowia. Daniami, które łączą starsze i młodsze pokolenie są np. naleśniki i placki ziemniaczane. Na te dania spieszy do kuchni każdy niezależnie od wieku. 

1 thoughts on “Gotowanie to pasja, czy przymus?

  1. Ja bym powiedziała, że to 2 w 1. Kocham gotować, ale nie zawsze mam na to ochotę, a zjeść coś trzeba

Comments are closed.