Warto przejrzeć w ofertach garnki kuchenne i nabyć najlepsze

Warto przejrzeć w ofertach garnki kuchenne i nabyć najlepsze

Kuchnia stanowi pomieszczenie, w którym spędzamy sporo czasu a przynajmniej dużo spędza go osoba odpowiedzialna za przygotowywanie posiłków. Najczęściej jest to rola kobiety ale dziś również wielu mężczyzn gotuje pospołu ze swoją żoną, czy partnerką. W kuchni czasem pomagają także dzieci a szeczególnie te już starsze. I dlatego kuchnia powinna być miejscem bezpiecznym i przyjaznym. Powinna zachęcać do przebywania w niej a nie odstraszać. Będzie zapraszać do swojego wnętrza wtedy, jeżeli będzie w niej czysto, będzie wygodnie urządzona i gdy będzie odpowiednio wyposażona.

Porządek i czystość w kuchni to absolutna podstawa, bo przecież w tym pomieszczeniu przygotowujemy jedzenie i na pewno nie będzie ono apetyczne, gdy miejsce jego przygotwywania będzie pozostawiało wiele do życzenia. Trzeba więc zawsze zadbać o to, aby nie piętrzyły się w niej brudne naczynia, aby był czysty zlew, jak i miejsce pod zlewem. Kosz na śmieci także powinien być regularnie opróżniany a wszelkie zabrudzenia syatematycznie usuwane a powierzchnie płaskie systematycznie myte.

Niewyobrażalne jest to, aby w kuchni kapcie lepiły się do podłogi a w szafkach nie było czystych naczyń. Garnki, w których gotujemy potrawy także nie powinny posiadać wewnątrz kamienia, ani żadnych zabrudzeń na zewnątrz. 

Kuchnia jest miejscem, w którym przyrządza się posiłki na siadanie i na kolację oraz w którym gotuje się dania obiadowe. W związku z tym jest pomieszczeniem pełnym różnego rodzaju garnków, patelni, rondli, jak i wszystkich drobniejszych sprzętów kuchennych oraz zastawy stołowej. Absolutną podstawę naczyń do gotowania stanowią garnki większe i mniejsze, które wykonane są z różnych materiałów żaroodpornych. Ze względu na to, że muszą być ognioodporne, to powinny być solidnie wykonane, mocne i trwałe a jednocześnie wygodne do gotowania i do zmywania. I co najważniejsze powinny być wykonane z materiałów, które nie zachodzą w reakcje z artykułami żywnościowymi, bo gdyby tak było, to potrawy byłyby szkodliwe dla zdrowia. Garnki w naszych kuchniach posiadają różne gabaryty i wykonane są z różnych materiałów. I choć w swoich kuchniach mamy ich sporo, to jednak nieustannie dokupujemy garnki do swojego gospodarstwa domowego, bo nęcą nas coraz nowe produkcje.

Jakie garnki wybrać do swojej kuchni?

Dziś wśród ofert sklepowych znajduje się masa różnego rodzaju granków, które różnią się między sobą materiałem, z którego są wykonane, kolorem, wielkością a nawet przeznaczeniem. Bardzo istotną sprawą jest materiał, z którego wykonany jest garnek, bo to on decyduje o tym, czy potrawa jest zdrowa, jak i o tym, jak szybko rozporwadzane jest ciepło i jak długo jest utrzymywane.

Jakie są rodzaje garnków?

Garnkami najbardziej popularnymi od dawna w naszych kuchniach są te wykonane ze stali nierdzewnej, ktora nie podlega korozji. Ten rodzaj granków szczyci się wytrzymałością i odpornością na zarysowania i uszkodzenia. Najlepsze są te zawierające 18% chromu i 10% niklu. Garnek z tego materiału nie wydziela szkodliwych substancji podczas gotowania posiłków, jak i nie zmienia smaku potraw.

Ponadto garnki ze stali nierdzewnej prezentują się eleganckim wyglądem a czyszczenie ich nie nastręcza trudności.  
W wielu kuchniach znajdują się jeszcze kiedyś bardzo popularne a dziś tochę mniej garnki emaliowane lekkie i bardzo poręczne. Są to naczynia do gotowania wykonane ze stali i pokryte emalią. One również są bezpieczne do gotowania, bo nie ulatniają podczas gotowania niczego szkdliwego. Wadą garnków emaliowanych jest to, że łatwo dochodzi do uszkodzeń emalii i garnek taki nie nadaje się już do użytku a zwłaszcza wtedy, gdy odpryśnięcie znajduje się wewnątrz garnka. 

Garnki aluminiowe, to także bardzo lekkie naczynia kuchenne dobrze przewodzące ciepło i służące do gotowania potraw a zwłaszcza krótkiego gotowania. Współcześnie produkowane garnki aluminiowe posiadają zawsze jakiś rodzaj powłoki. Może to być powłoka teflonowa, tytanowa, ceramiczna lub marmurowa co sprawia, że można gotować w nich każdy rodzaj pokarmu, który nie przywiera do naczynia. 

Zupełnie inne niż wyżej wspomniane, bo ciężkie są garnki żeliwne, lecz są rownież masywne i bardzo wytrzymałe. Bardzo dobrze rozprowadzają ciepło, które potem długo utrzymują. Dobrze sprawdzą się w przypadku długiego duszenia lub długiego gotowania na przykład mięsa. 
Żaroodporne garnki szklane są bardzo zdrowe, bo nie zawierają szkodliwych substancji takich, jak nikiel, czy chrom. Szkło, to bardzo dobry materiał na naczynia, bo jest antybakteryjne, antyalergiczne i poza tym szkło nie pochłania tłuszczu ani barwników, nie wchodzi też w reakcje chemiczne z żywnością. Naczynia taki są bardzo łatwe do czyszczenia i estetycznie się prezentują. 

Reasumując

Garnki stanowią zupełną podstawę naczyń służących do gotowania i duszenia potraw. Wykonywane są z materiałów odpornych na wysoką temperaturę, jak stal węglowa, stopy aluminium, miedź i jej stopy, stal nierdzewna, żeliwo, szkło i ceramika a w tym glina. 

1 thoughts on “Warto przejrzeć w ofertach garnki kuchenne i nabyć najlepsze

  1. Czas na wymianę garnków 🙂 Szczególnie podobają mi się te z nieprzywierającą powłoką teflonową

Comments are closed.